• Συνεντευξη του Ελληνα Bodybuilder Κορασανη Σταυρο !

Μπορείς να μας πεις λίγα λόγια για σένα και για το πως άρχισες το Bodybuilding;
    Ήμουν πολύ αθλητικός από παιδί. Διψούσα να κάνω κάτι ... κάποιο άθλημα αλλά οι γονείς μου δεν είχαν χρόνο και έτσι βρήκα ένα γυμναστήριο πολύ κοντά στο σπίτι μου και έτσι ξεκίνησα. Ήμουν πάρα πολύ αδύνατος 40 κιλά όλα κι όλα!!

πες μας λίγα λόγια για την προπόνηση σου σε on season και off season;

Μου αρέσει να κάνω προπόνηση και συνήθως οι προπονήσεις μου διαρκούν πάνω από μια ώρα. Σε off season χρησιμοποιώ πιο βασικές ασκήσεις όπως άρσεις θανάτου μονόζυγο βυθίσεις , αλτήρες και μπάρες κυρίως και οι επαναλήψεις κυμαίνονται απο 5 εως 12 και σε μερικά σημεία όπως δελτοειδής και πόδια λίγο παραπάνω. Σε αγωνιστική περίοδο ανεβάζω λίγο ρυθμούς μειώνω το διάλυμα μεταξύ των σετ και αυξάνω τα σετ κρατώντας ίδιο αριθμό επαναλήψεων.

Με πόσες επαναλήψεις και σετ δουλεύεις στην προπόνηση σου και κάθε ποτε αλλάζεις πρόγραμμα προπόνησης, δουλεύεις πυραμίδα η σούπερ σετ;
    Για τις επαναλήψεις μιλήσαμε παρά πάνω όσο για τα προγράμματα τα αλλάζω ανάλογα με την αίσθηση μου αρέσει να κρατάω ένα πρόγραμμα 1 με 2 μήνες αλλά καμιά φορά κάνω και προπόνηση με βάση το ένστικτό μου! Χρησιμοποιώ κάθε δυνατή τεχνική drop set fst-7 superset triset giantsets τα θεωρώ όλα βέλη για την φαρέτρα μου στον "πόλεμο" που λέγεται bodybuilding!!

Έχεις κάποιον προπονητή η κάποιον που σε βοηθάει στην γυμναστική σου και σε ποιο γυμναστήριο γυμνάζεσαι;

Ναι βεβαία κατά καιρούς έχω συνεργαστεί με διαφορετικους και πολύ καλούς προπονητές. ο πρώτος προπονητής μου ήταν ο Νικος Τσουνακης που είναι και πρόεδρος της WABBA ELLAS τώρα. Ο γνωστός σε όλους Τασος Μισαηλιδης που τώρα είναι και κουμπάρος μου,ο Dave Palumbo και τέλος ο φίλος και αδερφός Danielle Seccarecci. Όλοι μου προσέφεραν πολλά και τους ευχαριστώ για αυτό.

Ελεύθερα βάρη VS Μηχανήματα, ποια νομίζείς ότι είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα και τι προτιμάς εσύ;
    Σίγουρα τα ελεύθερα βάρη έχουν πολλά οφέλη ειδικά στο κομμάτι της αναπτύξεις από την άλλη πρέπει να γνωρίζεις σωστή τεχνική για να τα χείριστης σε αντίθεση με τα μηχανήματα που σε "κλειδώνουν"και δύσκολα κάνεις λάθος. Χρειάζονται και τα δυο για να μπορούμε να έχουμε μια καλή ποικιλία στην προπόνηση μας και να αναπτύξουμε περισσότερη λεπτομέρεια στο σώμα μας.

Για πες μας ποίες νομίζεις πως είναι οι καλύτερες άσκησης που σε βοήθησαν παρα πολύ στο να χτίσεις καλύτερα το σώμα σου και Πού πιστεύεις ότι υπερτερείς σωματικά;;

Όλες οι ασκήσεις είναι καλές για μένα. Όλες έχουν να σε προσφέρουν κάτι αρκεί να βρεις τι σου ταίριαζε περισσότερο και να της εκτελείς περιοδικά. Σωματικά δεν πιστεύω ότι υπερτερώ κάπου νομίζω ότι έχω ένα κάλο σύνολο και χρειάζομαι παντού βελτιώσει ώστε να ξανά ανεβώ στην σκηνή.

πες μας λίγα λόγια για την διατροφή σου σε on season και off season;
    Μου αρέσει πάντα να τρώω καθαρά .το ότι είμαι off season δεν σημαίνει ότι κατεβάζω ότι βρεθεί μπροστά μου. Κρατάω την διατροφή μου όλοι την βδομάδα σε πολύ "καθαρά" επίπεδα φυσικά με μεγαλύτερα ποσοστά υδατάνθρακα και καλής προελεύσεις λίπη και κάθε Κυριακή βράδυ κάνω ένα πολύ δυνατό cheat meal.

πόσο διαρκεί το πρόγραμμα γραμμώσεις σου και κάθε πότε και πόσο κάνεις αεροβική;

3 μήνες είναι υπέρ αρκετοί για μένα έχω πολύ γρήγορο μεταβολισμό και στο offseason ποτέ δεν βάζω πολύ λίπος. Αερόβιο κάνω αρχικά 3 φορές την εβδομάδα από 35' διάδρομο το πρωί νηστικός και όσο πλησιάζει ο αγώνας το αυξάνω σταδιακά έως και 5 φορές την εβδομάδα από 45'.

Παίρνεις συμπληρώματα και αν ναι ποια νομίζεις πως βοηθάν και είναι απαραίτητα;

παίρνω protein isolate ,BCAA , CLA, Ω3,VIT-C,B-COMPLEX-VITARGO,MICELLAR CASEIN,ΓΛΟΥΤΑΜΙΝΗ και τέλος μια καλή πολυβιταμινη. Σημαντικοτερα όλων θεωρώ ότι είναι τα BCAA και τα χρησιμοποιώ σε πολύ μεγάλες ποσότητες θα έλεγα.

Ποια είναι τα αγαπημένα σου συμπληρώματα;

Τα αγαπημένα μου συμπληρώματα είναι πρωτεΐνη isolate ,BCAA

Μίλησε μας λίγο για τους άγωνες που έχεις πάρει μέρος και για της διάκρισης σου;
    Αγωνίζομαι τώρα 12 χρόνια σε διάφορες κατηγορίες παρακάτω είναι όλες μου οι διακρίσεις.

Διακρίσεις

1ος Mr ΚΡΗΤΗ ΕΦΗΒΩΝ 2000(ΝΑΒΒΑ)
    2ος Mr ΑΙΓΑΙΟ ΕΦΗΒΩΝ 2000(Π.Ε.Σ.Δ)
    3ος Mr ΕΛΛΑΣ ΕΦΗΒΩΝ –75kg 2000(Π.Ε.Σ.Δ)
    1ος Mr ΚΡΗΤΗ ΕΦΗΒΩΝ 2001(ΝΑΒΒΑ)
    1ος Mr ΕΛΛΑΣ ΕΦΗΒΩΝ 2002(ΝΑΒΒΑ)
    1ος Mr ΕΛΛΑΣ ΕΦΗΒΩΝ 2002(Π.Ε.Σ.Δ)
    2ος Mr ΕΛΛΑΣ ΕΦΗΒΩΝ 2003(NABBA)
    1os Mr ΑΓΑΙΟ ΕΦΗΒΩΝ 2003(WABBA)
    1os Mr ΕΛΛΑΣ ΕΦΗΒΩΝ -75kg 2003(WABBA)
    1os Mr ΕΛΛΑΣ FITNESS έως 1,75 cm 2006(WABBA)
    7os Mr WORLD FITNESS 2006 (WABBA)
    1os Mr ΕΛΛΑΣ FITNESS ΓΕΝΙΚΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ 2006(ΝΑΒΒΑ)
    1ος Μr EΛΛΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΖΕΥΓΑΡΙΩΝ 2007(NAC)
    2ος Μr ΕΛΛΑΣ bodybuilding έως 1,71 cm 2007(NAC)
    1os Mr ΕΛΛΑΣ bodybuilding έως 1,71 cm 2009(NAC)
    15ος ARNOLD CLASSIC bodybuilding classic up to 1.75cm 2012(IFBB)
    1ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ bodybuilding classic up to 1.75cm (ΙFBB)
    1ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ bodybuilding -80kg (IFBB)

Ποιος αγώνας σου έχει μείνει στην μνήμη και γιατί;
    Αδιαμφισβητητα το Αrnold classis amateur που έλαβα μέρος τον περασμένο Οκτώβριο! Από που να αρχίσω και που να τελειώσω από την οργάνωση, από τον αριθμό των αθλητών από το επίπεδο όλα ήταν σε υπερθετικό βαθμό αλλά η συνάντηση μου με το θρύλο του παγκοσμίου bodybuilding Arnold swarchegenegger .H χειραψία μας ήταν ένα παιδικό όνειρο που πήρε σάρκα και οστά.

Ποια είναι τα μελλοντικά σου αγωνιστικά σχέδια;

Προς το παρόν έχει ξεκούραση. Πρωταρχικός στόχος είναι να μεγαλώσω λίγο ακόμα την οικογένεια μου και μετά βλέπουμε. Όταν υπάρξει χρόνος, χρήμα και διάθεση τότε να είστε σίγουρα ότι θα ξανά ανέβω στο σανίδι.

Έχεις κάποιον χορηγό η κάποιον που σε βοηθάει σε αυτό που κάνεις;
    Χορηγός μου είναι η εταιρία συμπληρωματων διατροφής WARRIOR LAB και τα X-TREME STORES. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Κύριο Σπύρο Μαραγκακη ιδιοκτήτη και τον Γιώργο Μπεκα υπεύθυνο του καταστήματος Ηρακλείου που από την πρώτη στιγμή της συνεργασίας μας πίστεψαν σε μένα και στάθηκαν δίπλα μου με κάθε δυνατό τρόπο.

Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σου Έλληνες και ξένοι αθλητές;
    Από Ελληνες θα έλεγα Σπυρος Μπουρναζος,Ακης Κοσσυφιδης,και Μιχαλης Κεφαλιανος φυσικά! Από ξένους Bob Paris,Lee labrada και Frank Zane.

Έχεις κάποια χόμπι και αν ναι ποια είναι αυτά;

Το χόμπι μου η αγάπη μου και η δουλειά μου είναι το bodybuilding. Παρόλα αυτά θεωρώ τον εαυτό μου "ερασιτέχνη" είμαι δηλαδή εραστής της τέχνης. Μου αρέσει το bodybuilding και το απολαμβάνω κάθε λεπτό!

Ποια μουσική προτιμάς όταν προπόνησε;
    Ακούω τα πάντα έχω κάνει προπόνηση με τα πάντα μέχρι και Μαργαριτη.... αλλά τα αγαπημένα μου είναι hard rock, μουσική φυσικά από όλα τα ROCKY και κάποια Ελληνικά ραπ!

Ποια είναι η πιο τακτική ερώτηση που σου κάνουν οι φίλοι, θαυμαστές, συνάνθρωποι σου;

Οι περισσότερη δεν είναι σωστά ενημερωμένοι και έτσι τις τελευταίες μέρες πριν τον αγώνα που έχω αδυνατίσει αρκετά σχεδόν οι όλοι με ρωτούν " τώρα Σταύρο δεν τρως τίποτα"χαχαχα άντε να τους εξηγήσεις ότι τρως 6 φορές την μέρα!!!

Τι γουστάρεις περισσότερο όταν αγωνίζεσαι και είσαι πάνω στο πατάρι;

Είναι ένα απίστευτο συναίσθημα για μένα μια αίσθηση εφορίας που ένοιωσα την πρώτη φορά που πήρα μέρος σε αγώνες σε ηλικία 16 ετών και με έκανε να συνεχίσω έως και σήμερα.

Όταν ήσουν αρχάριος bodybuilder έκανες κάποια λάθη που ακόμα δεν τα έχεις ξεχάσει σε θέμα γυμναστικής ,διατροφής η στην καριέρα σου;
    Έκανα παρά πολλά λάθη πολλές φόρες τραγικά δεν θέλω καν να τα θυμαμε ακόμα και οι πιο "έμπειροι" μέσα στα γυμναστήρια που βρισκόμουν έδιναν τραγικές συμβουλές. ευτυχώς για τους αθλητές που αργότερα ανέλαβα δεν ήταν το ίδιο. Πειραματιστικα αρκετά έψαξα διάβασα ρώτησα και έμαθα!! Για αυτό ακριβός τον λόγο ο προπονητής είναι πολύ σημαντικός στο B.B σε γλυτώνει από πολύ χρόνο και χρήμα και σε αυτό το σημείο θα συμβούλευα τα νέα παιδιά να προσλαμβανουν προπονητές αλλά πάντα μετά από μια καλή έρευνα.

Σε ποια ομοσπονδία κατεβαίνεις και πως προέκυψε αυτό;

Έχω λάβει μέρος σχεδόν σε όλες της ομοσπονδίες. Τελευταίος μου αγώνας ήταν στην ifbb. προέκυψε μετά από την παρότρυνση του κάλου μου φίλου Daniele Seccarecci να διαγωνιστούμε μαζί του στο ARNOLD CLASSIC εγώ στο AMATEUR φυσικά και αυτός στο PRO.
    Έτσι εντάχθηκα σε αυτήν την ομοσπονδία.

Ποια η γνώμη σου για το ελληνικό bb σε σχέση με το εξωτερικό;

Το Ελληνικό b.b ανεβαίνει με πολύ γρήγορους ρυθμούς και πιστεύω ότι σύντομα θα δούμε μεγάλες διακρίσεις και από άλλους Ελληνες αθλητές εκτός φυσικά τον μεγάλο Μιχάλη Κεφαλιανο. Στο εξωτερικό υπαρχή καλύτερη υποδομή και μεγαλύτερη βιομηχανία πέρα από αυτό οι Ελληνες b.builders δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα!!

τι πιστεύεις ότι θα πρέπει να αλλαχθεί στο ελληνικό bb ώστε το άθλημα να γίνει καλύτερο;
    Νομίζω γενικά η νοοτροπία μας πρέπει να αλλάξει σαν λαός για να γίνουν όλα καλύτερα!Να ενωθούμε και να μην βλέπουμε καχύποπτα ο ένας τον άλλον.

Ποιες είναι οι συμβουλές που θα έδινες στα νέα παιδιά που ξεκινάνε τώρα την πορεία τους στο χώρο του Bodybuilding;

Να έχουν υπομονή και επίμονη. Να δουλεύουν μεθοδικά και να μην το βάζουν κάτω πότε!Να προσπαθούν πάντα να ξεπερνούν τον εαυτό τους και όχι τους άλλους. κάθε ένας από εμάς είναι ξεχωριστός και τα αποτελέσματα για κάποιους έρχονται πιο αργά για άλλους πιο γρήγορα αλλά σίγουρα για αυτούς που βιάζονται δεν έρχονται ποτέ!

Αν κάποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί σου πως μπορεί να το κάνει;

Βρίσκομαι εδώ και 8 χρονιά στο γυμναστήριο μου 2b-fit λίγο έξω από το Ηράκλειο Κρήτης. θα χαρώ να βοηθήσω οποιωνδήποτε να φτάσει τον στόχο του και να του μεταφέρω την σωστή αγάπη προς τον αθλητισμό!

Για τους αναγνώστες του φορουμ μας που θα διαβάσουν την συνέντευξη αυτή έχεις να πεις κάτι;
    Αν την διαβάσουν αρχικά να τους ευχαριστήσω για τον χρόνο τους και να τους παροτρύνω να γυμναστούν σκληρά και σίγουρα θα καταφέρουν αυτό που επιθυμούν ,να το πιστέψουν γιατί οπού το μυαλό πάει το σώμα ακολουθάει!! Ευχαριστώ το bodyfreaks.com για την πολύ όμορφη συνέντευξη !
  • Top Down