• Συνέντευξη του Σερραίου Bodybuilder Χάρη Καραπαυλίδη

Ο Χάρης Καραπαυλίδης είναι 24 ετών κατάγεται από τις Σέρρες και έχει σπουδάσει Personal trainer στη σχολή GR.AFTS στη Θεσσαλονίκη.Απο την παιδική του ηλικία ο αθλητισμός έχει μια θέση στην καρδιά του.Έχει ασχοληθεί με το ski, την ποδηλασία και την πάλη αλλά αυτό που τον κέρδισε είναι το BODYBUILDING.

ΠΕΣ ΜΑΣ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ BODYBUILDING.
    To BODYBUILDING είναι ένα άθλημα 24ώρο και θα έλεγα οτι ξεκινάει από την κουζίνα.Πρέπει να ακολουθείς ένα αυστηρο πρόγραμμα διατροφής.Ζυγισμένες τροφές και γεύματα ανα 3ωρο.Για να το καταφέρω αυτό, παίρνω μαζί μου γεύματα σε καθημερινή βάση, στη δουλειά αλλά και όταν θα πάω μια βόλτα στη θάλασσα.Ολα βέβαια παίζουν σημαντικό ρόλο και πρέπει να γίνονται πολύ πειθαρχημένα, για να φτάσεις στο επίπεδο που επιθυμείς.Πρέπει γενικά να ρυθμίζεις το πρόγραμμά σου, έτσι ώστε να μπορείς να δώσεις το 100% στο γυμναστήριο αλλά και στο σώμα σου.

ΠΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ?
    Πρωτοξεκίνησα στα 15 μου.Μου άρεσε πολύ το γυμναστήριο και πάντα ήθελα να προσέχω το σωμα μου.Μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα άρχισα να προπονούμαι καθημερινά με τον ξάδερφο μου που ήταν και πηγή έμπνευσης για μένα.

ΣΕ ΠΟΣΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΧΕΙΣ ΛΑΒΕΙ ΜΕΡΟΣ?
    Έχω πάρει μέρος σε 7 αγώνες συνολικά,Πανελλήνιους αλλά και Πανευρωπα’ι’κους.Η μεγαλύτερη διακρισή μου ήταν στον πρώτο μου αγώνα το 2011 στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα I.F.B.B. όπου και κέρδισα την πρώτη θέση στην κατηγορία classic +1,75 ύψος και ανακηρύχθηκα γενικός νικητής ολόκληρης της κατηγορίας.Ο πιο δύσκολος αγώνας μου αλλά και ο πιο πρόσφατος είναι τα ARLOND CLASSIC EYROPE τον Οκτώβριο του 2013 στη Μαδρίτη.Κατάφερα να είμαι στην 6άδα ανάμεσα από 20 πολύ γνωστούς αθλητές Πανευρωπα’ι’κού αλλά και παγκόσμιου βεληνεκούς.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ?
    Χρηματικά έπαθλα δεν υπάρχουν.Ουσιαστικά με βοήθησε να γίνω αναγνωρίσημος και να με εμπιστευτεί ο κόσμος πάνω σε αυτό που κάνω.Αν και η μεγαλύτερη ανταμοιβή για μένα είναι να βλέπεις ότι οι κόποι σου δικαιώνονται.

ΤO BODYBUILDING ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΟ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ.ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?
    το Bodybuilding είναι παρεξηγημένο άθλημα.Φυσικά στη χώρα μας υποδομές δεν υπάρχουν για κάτι τέτοιο.Καμία βοήθεια από το υπουργείο πολιτισμού και αθλητισμού προς του αθλητές αλλά ούτε και από άλλους φορείς.Ότι έχω καταφέρει είναι απο δικές μου οικονομίες μέχρι και το τελευταίο euro.H διατροφή μου κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας ανέρχεται στα 100 με 150 euro τη βδομάδα.Ενώ η προετοιμασία μου και το ταξίδι στην Ισπανία στοίχησαν συνολικά 3.000 euro.Είναι αυτονόητο οτι πρέπει να στερούμε κάποια άλλα πράματα στη ζωή μου, για να μπορώ να ανταποκριθώ στις υποχρεώσεις του αθλήματος.

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΣΟΥ?
    Αυτή τη στιγμή διαχειρίζομαι το γυμναστήριο ΑΤΛΑΣ και ένα κατάστημα με συμπληρώματα διατροφής POWERMAN.Ευελπιστώ στο μέλλον να μπορέσω να επεκταθώ περισσότερο στο χώρο του αθλητισμού.Όσο για το αγωνιστικό κομμάτι φιλοδοξώ να συνεχίσω με διακρίσεις σε Ευρωπα’ι’κο και Παγκόσμιο επίπεδο.

κείμενο : ΧΡΗΣΤΟΣ ΙΔΑΣ
  • Top Down